Почетна страна
Судска власт
Надлежност
Унутрашње уређење
Јавност у раду
Публикације
Извештаји о раду
Судска пракса
Линкови
Контакт



  

Почетна » Јавност у раду » Судска пракса » Правна схватања, ставови, закључци и изабране сентенце Апелационог суда у Крагујевцу » Грађанско одељење » Изабране сентенце » Парнични поступак » Законски услови који морају бити испуњени за доношење пресуде због пропуштања Чл. 338 ЗПП

Законски услови који морају бити испуњени за доношење пресуде због пропуштања Чл. 338 ЗПП

ЗАКОНСКИ УСЛОВИ КОЈИ МОРАЈУ БИТИ ИСПУЊЕНИ ЗА ДОНОШЕЊЕ ПРЕСУДЕ ЗБОГ ПРОПУШТАЊА
Чл. 338 ЗПП

Уколико уз тужбу нису достављени било какви докази који би поткрепљивали тужбене наводе, а у самој тужби је предложено да суд изврши увиђај на лицу места и да обави вештачење преко вештака геометра, првостепени суд не може донети пресуду којом се усваја тужбени захтев за чинидбу (пресуду због пропуштања) и поред тога што тужени није у року од 30 дана од пријема тужбе са прилозима и поуком за подношење одговора на тужбу, суду доставио одговор на тужбу сагласно чл. 282 ст. 1 ЗПП.

Из образложења:

Изреком побијане пресуду због пропуштања, усвојен  је тужбени захтев тужиоца и обавезан је тужени да са источног дела тужиочевих парцела, а до парцеле туженог, избаци сву земљу која је склизнула са парцеле туженог и да затрпа део потока који једним делом иде и преко парцеле тужиоца и да очисти од земље југозападни део своје парцеле, у мерама и димензијама ближе наведеним у том делу изреке.

Основано се у жалби туженог  наводи да је побијана пресуда донета уз битну повреду поступка из чл. 361 ст. 2 тач. 6 и 7 ЗПП.

Првостепени суд је супротно одредби чл. 338 ст. 1 ЗПП донео пресуду због пропуштања, само због чињенице што тужени у законском року од 30 дана од пријема тужбе и поуке о садржини одговора и последицама пропуштања, није одговорио на тужбу у остављеном року.

Правилним тумачењем одредбе чл. 338 ЗПП произилази да суд може донети пресуду због пропуштања ако су кумулативно испуњени следећи услови:

Да је туженом уредно достављена тужба са поуком о последицама пропуштања,  ако чињенице на којима се заснива тужбени захтев нису у супротности са доказима које је сам тужилац поднео или са чињеницама које су опште познате, ако основаност тужбеног захтева произилази из чињеница наведених у тужби и ако не постоје општепознате околности из којих би произилазило да су туженог спречили оправдани разлози да одговори на тужбу.

У конкретној правној ствари тужилац уз тужбу није доставио било какав доказ који би поткрепио тужбене наводе, већ је напротив у самој тужби предложио да суд изврши увиђај на лицу места и да обави вештачење преко вештака геометра тако да основаност тужбеног захтева није произилазила из чињеница наведених у тужби. На основу доставнице у списима, такође произилази да ни тужба са поуком за подношење одговора на тужбу, није лично достављена туженом већ другом лицу, за које није наведено у каквом је односу са туженим, а како је то прописано одредбом чл. 136 ст. 1 ЗПП.
Са напред наведених разлога, побијана пресуда морала је бити укинута и због учињене битне повреде поступка из чл. 361 ст. 2 тач. 7 ЗПП.

(пресуда због пропуштања Општинског суда у Трстенику, П.581/09 од 10.11.2009. године и решење Апелационог суда у Крагујевцу, Гж.1647/10 од 16.06.2010. године)

@ 2010. Апелациони суд у Крагујевцу